30 lat innowacji

Rekord tłumaczy się jako zapis. Mówi się: „- Ile masz w bazie rekordów?”  „- 50”. – „A więc masz przykładowo 50 faktur lub 50 kontrahentów”. To jedno z najbardziej podstawowych znaczeń w informatyce - mówi Janusz Szymura. - To, że jest to znaczenie także sportowe, nie jest chyba przypadkowe, bo sport był mi zawsze bliski. Gdy myślałem o nazwie Rekord, nie wyobrażałem sobie, że wokół Rekordu powstanie największy klub w naszym regionie i będzie on wielokrotnym mistrzem Polski. Minęło tyle lat i wiem, że nie miałbym nigdy pomysłu na lepszą nazwę - na to, co Grupa Rekord robi i w jaki sposób to robi.

Wszystko zaczęło się w 1989 roku, kiedy Janusz Szymura - absolwent zarządzania i informatyki na Politechnice Śląskiej - po kilku latach pracy w państwowych zakładach, postanowił założyć swoją własną firmę. Były to pierwsze lata informatyki na rynku komercyjnym – dla młodego inżyniera z pomysłem na innowację wymarzony moment na otwarcie własnego biznesu i znalezienia odbiorców na nowy produkt. Tą innowacją był program płacowy, ułatwiający księgowości wypłatę wynagrodzenia pracownikom. Pierwszym klientem było Katowickie Przedsiębiorstwo Informatyki Przemysłu Budowlanego ETOB.

W 1991 roku Rekord zaczął rozwijać oprogramowanie dla administracji samorządowej. Na początku były to dość proste zadania – dla przykładu: jak sprawić, by kilkanaście tysięcy decyzji podatkowych nie pisać ręcznie, tylko usprawnić ten proces. Dziś rozwiązania cyfrowe wydają się oczywistością, natomiast wówczas było to prawdziwe nowatorstwo i rewolucja. Pierwszym urzędem, który zdecydował się skorzystać z rozwiązań Rekordu, był Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Droga na kolejne lata

Początkowo siedzibą firmy był budynek jednorodzinny przy ulicy Krakowskiej 104. Z czasem Rekord zmienił lokalizację na ulicę Kresową 3, gdzie Rekord wynajmował jeden pokój przy firmie Mikronet. Obecnie mieści się tam laboratorium medyczne. W 1992 roku nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem do budynku na placu Wolności 9. Kres przenosin nastąpił w czerwcu 1995 roku, kiedy Rekord trafił do dzisiejszej siedziby przy ul. Kasprowicza 5. Przeprowadzki dokonano własnymi siłami, czyli rękoma blisko dwudziestu zatrudnionych wówczas w firmie osób. Odtąd pracownicy przebywali w Willi Maria – ponoć jedynej przedwojennej willi wybudowanej w Białej przez Polaka. Wkrótce z jednego budynku zrobiły się aż cztery i tak jest do dzisiejszego dnia.

Lata dziewięćdziesiąte to okres, w którym firma odnalazła kierunki rozwoju na następne lata. W 1997 roku powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dwa lata później powstało oprogramowanie wspierające zarządzanie produkcją i logistyką przedsiębiorstw czyli Rekord.ERP. Od tego momentu Rekord miał już dwa produkty, na których oparł swoją pracę: pakiet Ratusz dedykowany administracji samorządowej i pakiet Rekord.ERP dla zakładów produkcyjnych. - Dzięki temu, że w pierwszych latach nie zabrakło nam odwagi, dziś jesteśmy firmą już nie tylko o znaczeniu regionalnym, lecz ogólnopolskim – ocenia prezes Szymura.

 

Pracownicy Rekordu przed Willą Maria w połowie lat dziewięćdziesiątych

Wypłynąć na szerokie wody

Faktycznie, na liście klientów firmy odnaleźć można urzędy i zakłady przemysłowe z całego kraju. Są zarówno gminy i powiaty ze Śląska i Małopolski, jak również z Podkarpacia, Dolnego Śląska, Wielkopolski czy Pomorza, a także kilka urzędów marszałkowskich. Z branży przemysłowej wymienić można kilka zakładów zbrojeniowych, spółek transportowych i zakładów produkcyjnych z całej Polski. W sumie jest to około 300 jednostek administracji publicznej i 200 przedsiębiorstw.

Handlowa ekspansja firmy skłoniła zarząd Rekordu do podjęcia decyzji o otwarciu nowych biur. W 2011 roku, po przejęciu krakowskiej firmy Memax, Rekord SI stworzył pierwszą spółkę zależną Rekord Kraków Systemy Informatyczne Sp. z o.o. Trzy lata później powstał Rekord Pomorze Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie oraz z biurem w Gdańsku.

Docenieni za innowacje

W październiku 2017 roku uroczyście otwarto Centrum Badawczo - Rozwojowe.  Nowoczesny budynek wyposażony jest w serwerownię, salę konferencyjną i przestrzeń dla zespołów programistycznych. Developerzy pracują w zgodzie z metodyką zwinną Scrum, a klienci firmy nie martwią się o infrastrukturę serwerową, utrzymywaną w jednym z pomieszczeń CBR-u. Dzięki budowie Centrum, Rekord SI może jeszcze bardziej rozwijać swój kurs na innowacyjność produktów.

Rekord SI corocznie poddaje się weryfikacji niezależnych instytucji, a przyznawane mu wyróżnienia są potwierdzeniem wyznawanych wartości: jakości produktów, etyki w biznesie oraz społecznej odpowiedzialności za pracowników i otoczenie. Z ważniejszych nagród i wyróżnień wymienić trzeba osiem diamentów do złotej statuetki Lidera Polskiego Biznesu, dziewięć Medali Europejskich, czy czterokrotnie przyznawaną nagrodę główną Przedsiębiorstwa Fair Play.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Rekordu

Spod Kopca do Ligii Mistrzów

Oczywiście nazwa Rekord wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze sportem. Wszystko zaczęło się w 1995 roku od sponsorowania klubu piłkarskiego Beskidzkie Towarzystwo Sportowe „Lipnik”. Na początku piłkarze grali na amatorskich boiskach pod Kopcem Lipnickim. Przełom nastąpił 1 czerwca 2000 roku - z gminą została wówczas podpisana umowa na wieloletnią dzierżawę dawnego Ośrodka Sportowego „Budowlani” w Cygańskim Lesie. Ze względu na zmianę lokalizacji, nazwa klubu też musiała ulec zmianie. Od tego momentu można mówić o Beskidzkim Towarzystwie Sportowym „Rekord”. W tym roku obchodzi on swoje 25-lecie.

Ośrodek w Cygańskim Lesie został przekazany Rekordowi w fatalnym stanie. Obiekt był nieczynny, zamknięcie nakazał Sanepid. Na podstawie umowy władze klubu były zobligowane jedynie do remontu hotelu. Okazało się jednak, że biznes można połączyć ze sportem, a z klubu „w teczce” zrobić klub posiadający reprezentatywną siedzibę. Rozwój następował etapami - najpierw decyzja o szkoleniu dzieci i młodzieży, później decyzja, żeby mieć drużynę seniorską w „dużej piłce”. Następnie podjęto decyzje związane z remontem hali,  budową pierwszego w Bielsku boiska ze sztuczną nawierzchnią, a także boiska pełnowymiarowego ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Powołano też do życia pierwszą w mieście drużynę kobiet grających w piłkę nożną. Wnet zaczęły przychodzić osiągnięcia sportowe: najpierw w drużynach dziecięcych i młodzieżowych, potem sukcesy seniorskie w futsalu i futbolu. W samym klubie, pod okiem 25 szkoleniowców, trenuje obecnie około 400 młodych zawodników, a najbardziej wyróżniający spośród z nich są powoływani do występów w reprezentacji Polski.

Drużyna Rekordu świętuje zdobycie tytułu mistrza Polski w futsalu w sezonie 2017/2018

Rekord znaczy wszechstronność

W sezonie 2017/2018 roku klub sponsorowany przez firmę Rekord SI drugi raz z rzędu obronił tytuł Mistrza Polski w futsalu, zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar Polski w futsalu. Drużyna futsalowa klubu, reprezentowała region oraz Polskę występując w europejskich rozgrywkach UEFA Futsal Cup. W pierwszym etapie tych zmagań zespół wygrał turniej w Danii, awansując do Rundy Głównej tych rozgrywek, w której zakończył swój udział, podczas turnieju rozgrywanego w Bratysławie. W tym samym sezonie 2017/2018 młodzieżowe zespoły Rekordu zdominowały Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu zdobywając (na cztery kategorie) trzy złote oraz jeden srebrny medal. Również kobiece drużyny Rekordu odniosły w sezonie 2017/2018 znaczące sukcesy, uzyskując awans do Ekstraligi Futsalu oraz I ligi piłkarskiej.  Męska drużyna piłkarska od lat należy do czołowych drużyn III ligi piłkarskiej i na tym szczeblu rozgrywek występowała również w sezonie 2017/2018. 

Od września 2010 roku organ prowadzący, którym jest Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord Bielsko-Biała, prowadzi Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Jest to placówka niepubliczna dla uczniów szkół podstawowej (od klasy czwartej) i liceum, pobierających naukę poza miejscem zamieszkania. Przy kompleksie sportowym usytuowane jest nowoczesne Centrum Szkoleniowe, które wraz z zapleczem hotelowym i gastronomicznym przystosowane jest do przeprowadzania profesjonalnych prezentacji i seminariów, między innymi dla klientów Rekord SI. W 2012 roku otwarto budynek nowej szkoły, a we wrześniu 2014 roku otwarto internat.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Rekord

Nie wiele jest firm w naszym regionie z dorobkiem w tak wielu dziedzinach. – W jakimś sensie te 30 lat Rekordu odzwierciedla 30 lat transformacji w naszym kraju. Początki były skromne, a obrana droga nieraz wyboista, ale uważam, że połączenie odwagi, pomysłowości i konsekwencji pozwala osiągnąć naprawdę wiele. Staramy się być nowatorscy, robić coś innego niż inni. To się na dłuższą metę opłaca, tak w biznesie jak i w życiu. Myślę, że mamy się czym pochwalić – podsumowuje Janusz Szymura.

Zobacz film o firmie Rekord SI, nakręcony na 30-lecie przedsiębiorstwa dla Telewizji TVS. W jednym z odcinków serii "Polskie znaczy dobre" w roli głównej wystąpiła nasza firma.