Obowiązkowy split payment w produktach REKORDU SI

07 listopad 2019

Mechanizm split payment czyli tzw. podzielonej płatności to rozwiązanie prawne, które funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 roku. Do tej pory miało ono charakter dobrowolny. Rozwiązanie polega na tym, że podatek VAT od danej usługi trafia automatycznie na konto firmowe, natomiast kwota netto trafia do przedsiębiorcy bądź usługodawcy.

Począwszy od 1 listopada 2019 roku stosowanie split paymentu ma charakter obligatoryjny. Dotyczy on wszystkich transakcji oraz usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT o wartości większej niż 15 tys. zł. Mechanizm podzielonej płatności jest od teraz obowiązkowy dla branż węglowej, stalowej, paliwowej, budowlanej, elektronicznej, metali nieżelaznych i recyklingu oraz części samochodowych. Szacuje się, że zmiany dotyczą około 0,5 mln przedsiębiorców. 

W zakresie oprogramowania Ratusz i REKORD.ERP firma REKORD SI jest w pełni przygotowana na obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności. W pakiecie Ratusz odpowiednie zmiany wprowadzono w systemach finansowych jeszcze przed 1 lipca 2018 roku.

Z kolei dla użytkowników systemu Faktura w pakiecie REKORD.ERP przygotowano instrukcję, dotyczącą umieszczania informacji o konieczności zastosowania tego mechanizmu zapłaty (oczywiście tylko jeśli faktura spełni określone kryteria). Zainteresowanych tym zagadnieniem klientów prosimy o kontakt poprzez aplikację eZgłoszenia.