W dniach 18-19 maja 2010 roku w Ośrodku Szkoleniowym REKORD odbyła się 9 edycja konferencji  "Forum Użytkowników pakietu RATUSZ". Mimo wielu utrudnień spowodowanych niesprzyjającymi warunkami pogodowymi spotkanie odbyło się bez przeszkód a uczestnicy konferencji szczęśliwie dotarli na miejsce.

Konferencję tradycyjnie otworzył Janusz Szymura – Prezes Zarządu firmy REKORD. W trakcie swojego wystąpienia zaznajomił słuchaczy z kierunkami rozwoju produktów firmy oraz strategią realizowaną na rynku samorządowym. Dzień poprzedzający wspólne spotkanie z użytkownikami został ogłoszony Światowym Dniem Społeczeństwa Informacyjnego i właśnie tematyka wykładów podczas pierwszego dnia konferencji była skupiona głównie na rozwiązaniach dotyczących eUrzędu. Dyrektor Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) Pan Bogusław Krowicki zaprezentował możliwości usprawnień w kwestiach elektronicznych płatności lokalnych dokonywanych przez mieszkańców Gminy bez konieczności wychodzenia z domu. Kontynuując wykłady dotyczące realizacji elektronicznych usług publicznych pokazano sposób zarządzania dokumentami w pakiecie RATUSZ za pomocą systemu obiegu dokumentów eDokument w powiązaniu z platformami ePUAP oraz SEKAP. Prowadzący prelekcję Dyrektor ds. Rozwoju Wojciech Sikora przedstawił sposób integracji pomiędzy systemem Zarządzania Dokumentami a systemami dziedzinowymi: EDG – ewidencja działalności gospodarczej oraz POSESJA (podatek od nieruchomości, rolny i leśny osób fizycznych).

Bardzo ciekawym punktem programu były niewątpliwie wykłady Włodzimierza Stasicy – Dyrektora firmy Techmaster oraz prezentacja Pana Pawła Pietraszko z Urzędu Gminy Radziechowy-Wieprz, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami inżyniera projektu podczas wdrażania rozwiązań z zakresu e-governement. Dzięki powyższym wystąpieniom można powiedzieć bez wahania, iż pakiet RATUSZ jest w pełni przystosowany do realizacji obowiązków nałożonych na urzędy administracji publicznej, zgodnie z licznymi przepisami o informatyzacji a nawet oferuje wiele więcej usług, które znacznie ułatwiają życie zwykłym mieszkańcom. Pierwszego dnia swoją prezentację miał także Pan Jan Krzysztof Wojtala – konsultant firmy Technika IT z Gliwic, który przedstawił zalety z posiadania własnych rejestrów osobowych w zintegrowanych systemach informatycznych Gminy w kontekście wchodzących w życie zmian prawnych i wprowadzenia Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU).

Tradycją już jest rozgrywanie meczu piłki nożnej pomiędzy pracownikami firmy REKORD a użytkownikami pakietu RATUSZ. Dzięki świetnej postawie oraz ogromnemu poświęceniu, drużyna gości odniosła pierwsze zwycięstwo nad pracownikami firmy REKORD – przypomnijmy, iż bilans meczów z roku na rok ulega poprawie na korzyść użytkowników: pierwszy mecz zakończył się porażką gości, rok później był już remis a teraz użytkownicy uzyskali w pełni zasłużone zwycięstwo. Podczas uroczystej kolacji miłym akcentem spotkania było wręczenie przez Prezesa Zarządu dwóch nagród:
- tytuł "Informatyka Roku 2009", który został przyznany Pani Barbarze Zygmańskiej reprezentującej Urząd Miasta Chorzów,
- tytuł „Szef projektu 2009”, który został przyznany Panu Pawłowi Pietraszko reprezentującemu Urząd Gminy Radziechowy Wieprz.
Nagrody te przyznawane od wielu lat mają na celu wyróżnienie profesjonalizmu zawodowego oraz umiejętności komunikacji z użytkownikami i dostawcą oprogramowania. Na zakończenie wieczoru miał miejsce występ znanego z telewizji zespołu AVOCADO wykonującego utwory znanych wykonawców a cappella, tzn. bez użycia instrumentów.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od bloku prezentacji dotyczących infrastruktury i technologii, w trakcie którego poruszono zagadnienia dotyczące infrastruktury sprzętowej w tym monitoringu sieci oraz konfiguracji routerów pod rozwiązania dotyczące e-usług. Podczas drugiego dnia omówiono także nowości w systemach dziedzinowych wchodzących w skład pakietu RATUSZ. Prezentacje dotyczyły: systemów płacowo-kadrowych, finansowo-budżetowych oraz podatkowych. Ciekawym punktem programu był wykład Dyrektora ds. Wdrożeń Pana Jacka Jaworowskiego na temat efektywnego prowadzenia projektów informatycznych z wykorzystaniem metodyki PRINCE2.  Metodyka ta została opublikowana po raz pierwszy w 1996 r. jako ogólna metoda zarządzania projektami niezależna od dziedziny zastosowania. PRINCE2 szybko zdobył popularność i stał się standardem w Wielkiej Brytanii oraz innych europejskich krajach. Zyskuje też coraz szersze uznanie na całym świecie stanowiąc główną alternatywę (nie wykluczającą) dla metodyki PMBOK instytutu PMI. Na zakończenie konferencji zaprezentowano internetowy moduł nadzoru nad reklamacjami i zmianami programowymi, który to niebawem zostanie uruchomiony na firmowej stronie internetowej REKORDU. Wprowadzenie tego modułu pozwoli na większą kontrolę i szybkość załatwiania kluczowych spraw przez klientów.

Podsumowując udaną konferencję należą się podziękowania wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, oraz prelegentom za wkład w przygotowanie swoich wystąpień. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas zaowocuje pogłębieniem dotychczasowej współpracy i serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w konferencji w przyszłym roku.


Opracował: Robert Gawlak