Zwyczajem już się stało, że pod koniec pierwszej połowy roku organizowane jest Forum Użytkowników pakietu RATUSZ. Spotkanie to  jest skierowane do osób odpowiedzialnych za rozwój informatyki w administracji publicznej i tradycyjnie cieszy się znaczącym zainteresowaniem wśród użytkowników oprogramowania naszego autorstwa. Mając wspomnienia z roku ubiegłego cieszymy się , że nie do końca sprzyjająca aura pogodowa na szczęście nie popsuła planów jak rok wcześniej i konferencja odbyła się w miłej atmosferze w REKORDOWO licznym  składzie osobowym. Dwudniowe spotkanie, które miało miejsce w dniach 2-3 czerwca 2011 roku upłynęło głównie pod znakiem innowacji i nowości zarówno w ofercie REKORDU jak i w programie samego spotkania.

Konferencję otworzył Prezes Zarządu firmy REKORD – Janusz Szymura przedstawiając zgromadzonym najważniejsze wydarzenia  jakie miały miejsce w ciągu ostatniego roku oraz sytuację ekonomiczną spółki.27001

I tak zaczynając od nagród - nasza firma została uhonorowana ważnym wyróżnieniem „Euro Partner” jako Lider Rynku Informatyki w województwie śląskim oraz jak co roku certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Wprowadziliśmy także jako jedna z nielicznych firm na rynku informatycznym politykę bezpieczeństwa informacji w oparciu o normę ISO 27001 poświadczoną odpowiednim certyfikatem.

REKORD inwestuje także w nowe technologie – w używanym środowisku do tworzenia oprogramowania pojawiły się nowości spod znaku Microsoftu. Trzeba także podkreślić otwartość firmy na potrzeby użytkowników w zakresie kontaktów z firmą a dokładniej na praktyczne rozwiązania takie jak m.in. portal e-zgłoszenia dostępny pod adresem http://ezgloszenia.rekord.com.pl/ezgloszenia/ czy wewnętrzny system zarządzania projektami JIRA. Nie bez znaczenia dla użytkowników oprogramowania są także korzyści wynikające z wprowadzenia normy ISO 27001 czy też specjalnego adresu poczty e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. gdzie można zgłaszać drobne problemy w zakresie systemów podatkowych. Prezes w swojej prezentacji podsumował także realizację projektów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz projektów dofinansowanych przez MSWiA.

Na koniec zwrócił uwagę na najważniejsze punkty poszczególnych prelekcji, które znalazły się w programie konferencji.

Następna prezentacja poprowadzona przez Dyrektora ds. Rozwoju – Wojciecha Sikorę zapoznała nas z całkowitą nowością w ofercie REKORDu a mianowicie modułem wizualizacji na mapach danych będących w zasobach informatycznych urzędu.

Zostając przy temacie e-usług specjaliści ds. wdrożeń zaprezentowali praktyczną współpracę systemu zarządzania dokumentami z systemami podatkowymi co w założeniu autorów rozwiązania ma w znaczący sposób usprawnić pracę zarówno urzędnikom jak i mieszkańcom. Umożliwia to z pomocą aplikacji E-urząd na uproszczenie procesu załatwiania spraw  poprzez  składanie za pomocą Internetu pism w postaci elektronicznej a także poprzez regulowanie „z domu” zobowiązań finansowych wobec urzędu za pomocą platformy PayByNet.

 Nowością w dotychczasowej formule konferencji  był finał konkursu „eUrząd w Społeczeństwie Informacyjnym” . Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Centrum Nowych Technologii.

W trakcie prezentacji konkursowych :

 - Piotr Absalon – Sekretarz Miasta Radlin – przedstawił praktyczną realizację Elektronicznego Systemu Wspomagania Zarządzania w Radlinie od pomysłu po realizowane prace w chwili obecnej, a także korzyści jakie z tego faktu wypłynęły. Warto przypomnieć, że projekt ten realizowany przez REKORD jako lidera konsorcjum wraz z 9 innymi firmami obejmuje m.in. dostawę sprzętu i oprogramowania dziedzinowego zarówno dla urzędu jak i jednostek organizacyjnych a także system informacji przestrzennej oraz audiowizualny system obsługi rady miasta.  Prelegent poinformował także o planowanej wspólnej inicjatywie Urzędów Miast w Radlinie i Czechowicach-Dziedzicach , której celem jest dalszy rozwój usług elektronicznych dla mieszkańców.

- Paweł Pietraszko – Urząd Gminy Radziechowy – Wieprz – pokazał jak stworzyć spójny system w urzędzie oraz wiele pomysłów na rozwój platformy e-urzędu i wzbogacenie go o dodatkowe funkcjonalności. Proponowane zmiany dotyczyły m.in. wymiany informacji między jednostkami organizacyjnymi za pomocą platformy ePUAP ,  możliwości rezerwowania obiektów sportowych,  umawiania spotkań z Wójtem czy też Radą Gminy.

 - Łukasz Kastura – Urząd Gminy Kozy – w swojej prezentacji pokazał połączenie systemu eDokument autorstwa firmy REKORD z platformami elektronicznych usług publicznych takimi jak ePUAP i SEKAP co pozwala na komunikację obywateli z urzędem z dowolnego miejsca za pomocą Internetu.

 - Barbara Zygmańska – Urząd Miasta Chorzów – zaprezentowała system harmonogramowania umożliwiający kontrolę bieżących wydatków i dochodów budżetu w poszczególnych jednostkach budżetowych. Pokazane zostały także zmiany funkcjonalne jakie zostały zainicjowane w oprogramowaniu a także wykorzystanie jednego z najnowszych programów REKORDU jakim jest eProjekt służący do prognozowania budżetu. Na koniec zostały przedstawione proponowane kierunki rozwoju niniejszego tematu.

 Kapituła konkursu w składzie:

  • Prof. Dr hab. Józef Matuszek – Prezes Fundacji Centrum Nowych Technologii
  • Jacek Kozak – Z-ca Wójta Gminy Czernichów
  • Aleksander Chomik – Z-ca Naczelnika Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego w Bielsku – Białej
  • Wojciech Sikora – Dyrektor ds. Rozwoju w firmie REKORD;


przyznała następujące miejsca poszczególnym uczestnikom

I miejsce - Barbara Zygmańska – Urząd Miasta Chorzów;

II miejsce - Piotr Absalon – Sekretarz Miasta Radlin;

III miejsce - Paweł Pietraszko – Urząd Gminy Radziechowy – Wieprz;

IV miejsce - Łukasz Kastura – Urząd Gminy Kozy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy realizacji w swoich organizacjach zaawansowanych projektów informatycznych ułatwiających pracę zarówno użytkownikom jak również mieszkańcom.

Jeżeli jest już mowa o nagrodach to trzeba wspomnieć o tradycyjnej już nagrodzie „Informatyka Roku” przyznawanej przez firmę REKORD a w tym roku zdobytej przez Pana Marcina Nazarewicza z Urzędu Miasta w Jarosławiu. Dla przypomnienia – nagroda ta jest przyznawana w uznaniu za profesjonalizm zawodowy oraz umiejętność komunikacji z użytkownikami a dostawcą oprogramowania.

Miłą tradycją jest także rozgrywania meczu piłki nożnej pomiędzy pracownikami firmy REKORD a użytkownikami pakietu RATUSZ. Drużyny wystąpiły w składzie:

REKORD SI:

Jacek Jaworowski
Mariusz Tomza
Maciej Pyszka
Tomasz Borecki
Grzegorz Gunia
Sławomir Siwiec
Paweł Mruczek
Janusz Szymura


GOŚCIE

Marcin Nazarewicz
Maciej Fudala
Tomasz Bochenek
Paweł Stachura

wspomagani przez

Piotra Szymurę oraz Krzysztofa Burneckiego


Po niezwykle emocjonującym spotkaniu drużyna gości wygrała mecz wynikiem 4:1 a na listę strzelców wpisali się: Marcin Nazarewicz dwukrotnie trafiając w światło bramki oraz po jednym trafieniu Piotr Szymura i Paweł Stachura. Honor REKORDU natomiast uratował Maciej Pyszka. Dzięki temu zwycięstwu ogólny bilans meczów przesunął się na korzyść użytkowników z wynikiem 2 wygranych, 1 remisu oraz 1 porażki.

Wieczorem podczas części artystycznej wystąpił kabaret Tenor tworzony przez Czesława Jakubca stałego gościa „Kabaretowego Klubu Dwójki” oraz laureata wielu nagród i wyróżnień za swoją działalność artystyczną.

Drugi dzień spotkania otworzyła prezentacja Kierownika Działu Systemów Sieciowych – Marka Kotziana na temat wysokodostępnych rozwiązań w zakresie infrastruktury sprzętowej oferowanej przez firmę Hewlett – Packard, której REKORD jest Preferowanym Partnerem. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że firma HP w tym roku była oficjalnym partnerem konferencji. Dalsze prezentacje dotyczyły analiz wielowymiarowych oraz narzędzi hurtowni danych w systemie Lider, rozwiązań usługowych w systemach dochodowych oraz zagadnień finansowych gminy w ujęciu czasowym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy nowych systemów w ofercie REKORDU a dokładniej systemu eHR – portalu kadrowo – płacowego m. in. umożliwiającego pracownikom składanie elektronicznych kart urlopowych czy też udostępnianie spersonalizowanych danych płacowo – kadrowych.

Podsumowując   konferencję  Prezes Janusz Szymura serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, oraz prelegentom za wkład w przygotowanie swoich wystąpień. Wyraził przekonanie, że konferencja zaowocuje pogłębieniem dotychczasowej współpracy i ….  zaprosił  wszystkich do uczestnictwa w kolejnej edycji konferencji.

Opracował: Robert Gawlak