Łańcuch dostaw a oprogramowanie klasy ERP

Wdrożenie systemu informatycznego ERP pozwalającego na planowanie zasobów przedsiębiorstwa pomaga profesjonalistom pokonać przeszkody w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jednak decyzja o wykorzystaniu systemu ERP do usprawnień niesie ze sobą także dużo wyzwań.

Wybór systemu ERP dopasowanego do wielkości zamówienia i skuteczne zarządzanie zapasami

Być może zauważyłeś wzrost ostatnich zamówień. Zwiększenie liczby klientów jest bezpośrednio związane z optymalizacją produkcji w Twoim przedsiębiorstwie.

Ważne jest, aby wybrać system ERP, który nadąża za napływającymi zamówieniami i pozwala na jeszcze większe skalowanie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zastanów się, jak łańcuch dostaw wsparty poprzez system ERP może usprawnić przepływ pracy. Plusy takiego rozwiązania to przede wszystkim efektywna produkcja.

Przemyślane planowanie produkcji w połączeniu z łańcuchem dostaw możemy skutecznie obniżyć koszty produkcji.

Na przykład niektóre produkty mogą znakować i drukować etykiety wysyłkowe i listy przewozowe w ramach procesu komisjonowania, eliminując potrzebę przełączania się między narzędziami. Pomyśl o wszelkich spowolnieniach, które mają wpływ na wielkość zamówień, a także o tym, jak system ERP może je złagodzić.

Określenie wymaganych funkcji

Narzędzie ERP może mieć dziesiątki funkcji związanych z kilkoma działami w Twojej firmie. Na przykład niektóre pakiety systemów ERP posiadają narzędzia do kontroli jakości, zarządzania relacjami z klientami czy modelowanie procesów. Istnieje również trend narzędzi ERP oferujących możliwości sztucznej inteligencji (AI).

Ludzie już polegają na sztucznej inteligencji w łańcuchu dostaw, nawet poza systemem ERP. Jedno z badań potwierdziło 25-procentową redukcję błędów w realizacji zamówień, gdy firmy korzystały ze sztucznej inteligencji.

Oceniając funkcje ERP, warto rozważyć te, które są najbardziej odpowiednie dla Twojej firmy i jej łańcucha dostaw. Zastanów się, czego potrzebujesz teraz i jak Twoje wymagania mogą się zmienić w stosunkowo niedalekiej przyszłości.

Nadanie i uzyskanie niezbędnego dostępu do danych

Korzystanie z ERP może uświadomić Ci, co dzieje się w Twoim łańcuchu dostaw. Jeśli jednak nie zażądasz danych od dostawców i nie udostępnisz im niektórych, możliwości zostaną utracone.

Jedno z badań wykazało, że 53 procent menedżerów korzysta z oprogramowania ERP. Co więcej, 59 procent osób miało skonsolidowane dane w centralnej lokalizacji. Jednak tylko 21 procent udostępnia swoje informacje dostawcom.

Jeśli obecnie nie korzystasz z funkcji udostępniania danych, sprawdź, dlaczego. Informacje pozyskiwane od dostawców mogą pomóc w wykrywaniu wąskich gardeł i proaktywnej współpracy z dostawcami. Jeśli podasz tym stronom jakieś dane, pamiętaj, aby były odpowiednio zabezpieczone.

Wybór najbardziej odpowiedniego modelu ERP

Dostawcy ERP w pakietach „ERP dla produkcji” oferują rozwiązania w modelu on-premise, cloud lub hybrydowym. Lokalny system ERP działa na własnych serwerach firmy, a pracownicy zajmują się bezpieczeństwem i konserwacją. Oparty na chmurze system ERP działa na zdalnych serwerach z zarządzaniem innych firm. Model hybrydowy łączy oba podejścia. Jest to elastyczna opcja, chociaż wymaga dokładnej integracji między dwoma modelami wdrażania.

Ze względu na korzyści, takie jak niższe koszty operacyjne, dostępność, skalowalność i elastyczność, model chmury coraz bardziej zyskuje na popularności wśród osób poszukujących rozwiązań ERP.

Unikanie używania zbyt wielu narzędzi ERP

Niektórzy menedżerowie łańcucha dostaw mają do czynienia z wyzwaniem powszechnie określanym jako „rozrost ERP”, co często ma miejsce w wyniku przejęcia większej liczby firm lub otwarcia kolejnego oddziału. Dodatki są dobrą opcją dla wyników firmy, ale mogą skomplikować zarządzanie danymi.

Rozważmy przykład każdej przejętej firmy korzystającej z innego narzędzia ERP. To sprawia, że trudno jest uzyskać pełny obraz tego, co dzieje się w każdym z tych przedsiębiorstw. Liderzy firm w takiej sytuacji powinni dążyć do konsolidacji wykorzystania ERP i dbać o to aby w każdej lokalizacji byli Ci sami dostawcy ERP.

Muszą być jednak świadomi, że takie podejście obejmuje duży, czasochłonny proces, który może spowodować pewne zakłócenia w działalności. Uświadomienie sobie tych przeszkód, zanim się pojawią, jest dobrym sposobem na zminimalizowanie potencjalnych trudności.

Te pięć wyzwań nie jest jedynymi przeszkodami związanymi z wdrożeniem w przedsiębiorstwie systemu klasy ERP, ale należą do najczęstszych. Przewidywanie i ich rozwiązywanie daje szanse na pomyślne wdrożenie ERP.