Członkowie Zarządu

W kwietniu 1989 założył firmę Zakład Usług Informatycznych REKORD – Janusz Szymura , przekształconą w 1997 r. na Rekord Systemy Informatyczne Sp z .o.o. Jako projektant systemów informatycznych współtworzył zintegrowany system informatyczny RATUSZ dla administracji samorządowej oraz pakiet programów komputerowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw REKORD.ERP.

Ukończył studia magisterskie na Wydziale Organizacji Produkcji Politechniki Śląskiej w Gliwicach, uzyskując tytuł mgr inż. organizatora przemysłu. W 2000 roku ukończył także program doskonalenia umiejętności menedżerskich w Canadian International Management Institute.

Od 1998 roku Prezes Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego Rekord Bielsko-Biała , a od 2002 roku także Rekordu Sportowej Spółki Akcyjnej. Klub jest obecnie najbardziej utytułowanym w kraju klubem futsalowym ( 6 tytułów Mistrzostw Polski oraz kilkadziesiąt tytułów Młodzieżowych Mistrzów Polski ).

Z własnych środków stworzył jeden z największych w regionie ośrodków szkoleniowych w bielskiej dzielnicy Cygański Las. Centrum Sportu Rekord stanowi bazę treningową dla dzieci , młodzieży oraz zespołów seniorskich uprawiających piłkę nożną i futsal.

Inicjator powstania spółki Futsal Ekstraklasa w 2010 roku. Pierwszy Prezes Zarządu w okresie od marca 2010 do sierpnia 2010, a także Prezes Zarządu w okresie od lipca 2013 do czerwca 2016 roku. Kilkukrotnie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Futsal Ekstraklasy w ramach rocznych kadencji.

Inicjator oraz inwestor m.in. takich obiektów jak :

 • Szkoła Mistrzostwa Sportowego Rekord ( 2012 r. )
 • budynek Internatu ( 2016 r. )
 • Centrum Badawczo Rozwojowe ( 2017 r. )

Pełni funkcje kanclerza loży bielskiej Business Centre Club oraz wiceprezesa zarządu BCC, a także Przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej.

Od 2021 roku jest członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Wyróżnienia:

 • Nagroda specjalna w programie Przedsiębiorstwo Fair Play - Ambasador Fair Play w Biznesie (2011)
 • Srebrna Odznaka „Za zasługi dla Sportu” (2012). Nagroda przyznawana przez Minister Sportu i Turystyki. Janusz Szymura został wyróżniony jako osobowość, która w sposób szczególny przyczynia się do popularyzacji kultury fizycznej oraz stwarzania warunków do rozwoju sportu poprzez organizację i finansowanie przedsięwzięć sportowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
 • Zasłużony dla Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej /obecnie Uniwersytet Bielsko-Bialski/ (2012). Transfer wiedzy ze środowiska naukowego umożliwia implementowanie teorii do systemów, oferowanych przez firmę. Studenci UBB, dzięki współpracy z REKORDEM, mają dostęp do rozwiązań praktycznych, jakimi są narzędzia zarządzania oraz aktualne wersje oprogramowania.
 • Medal Ministra Obrony Narodowej (2011)
 • Srebrna Odznaka „Za zasługi dla sportu” Ministra Sportu (2012)
 • Medal Ministra Edukacji Narodowej (2013)
 • Beskidzki Anioł Sukcesu (2014)
 • Menedżer 25-lecia na Śląsku (2017). Wyróżnienie przyznane przez Śląskie Stowarzyszenie Menedżerów, które w konkursie „Sukces na Śląsku” nagradza najlepszych, najbardziej aktywnych menedżerów i najlepiej zarządzane firmy.
 • Złoty Dedal 2019 Nagroda Gospodarcza Subregionu Południowego w konkursie „Firma roku” organizowanym przez Prezydenta Bielska-Białej, Starostę Powiatu Bielskiego i Beskidzką Izbę Gospodarczą. Poprzednio Prezes Szymura trzykrotnie odbierał nagrodę w konkursie „Firma roku”.
 • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej (2019)
 • Ponadto Prezes Szymura sześciokrotnie odebrał nagrodę główną dla Rekordu SI w konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Rekord SI jest jedyną firmą IT, która otrzymała ten tytuł sześciokrotnie i jedną z trzech firm w kraju. Firma od 2000 r. nieprzerwanie otrzymuje certyfikaty „Przedsiębiorstwa Fair Play”.
 • Prezes Szymura jest także laureatem Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu i dziesięciu diamentów do statuetki (2009), a także Platynowej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu (2024).

Od 2017 roku Członek Zarządu, od 2023 roku Wiceprezes. Absolwent Politechniki Śląskiej na kierunku Informatyka, Specjalizacja Bazy Danych Sieci i Systemy Komputerowe.

Z firmą Rekord SI Sp. z o.o. związany od 2008 roku. Zaczynał jako programista, później team lider a od 2017 roku Dyrektor ds. Rozwoju Oprogramowania. Przez wiele lat związany z tworzeniem systemu obiegu dokumentów eDokument. Jeden z pomysłodawców konferencji programistycznej BBQ4.IT oraz największego festiwalu informatyki na Podbeskidziu – BBDays4.IT.

Wieloletni zawodnik i kapitan futsalowej drużyny Rekord Bielsko-Biała, 18-krotnie powołany do Reprezentacji Polski w futsalu. Wieloletni trener w klubie Rekord Bielsko-Biała. Były Dyrektor Sportowy, a obecnie Wiceprezes ds. sportowych w Rekord Sportowej Spółce Akcyjnej. Komentator sportowy.

Z firmą Rekord związany prawie od samego początku (od 1991 roku). Wieloletni Dyrektor Pionu Wdrożeń (2003-2023). Od października 2023 roku powołany na Członka Zarządu ds. organizacji.

Uzyskał tytuł magistra inżyniera na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.