Forum Użytkowników Pakietu Ratusz 2024

W dniach 13-14 czerwca 2024 r. odbyła się XXIII edycja Forum Użytkowników Pakietu Ratusz. Około 120 klientów – informatyków z urzędów administracji samorządowej  - przyjechało do Bielska-Białej, aby wysłuchać prelekcji, odbyć rozmowy na tematy branżowe i wspólnie spędzić czas. Tym razem część konferencyjna odbyła się w Hotelu Ibis.

Pierwszy dzień otworzył Prezes Janusz Szymura przedstawiając kierunki rozwoju firmy oraz pakietu Ratusz, a także najważniejsze sukcesy biznesowe Rekordu SI i sportowe Rekordu Bielsko-Biała. Następnie Dyrektor Piotr Szymura zaprezentował aktualną infrastrukturę i architekturę pakietu Ratusz. W tym roku sporo miejsca zajął temat e-usług. Tomasz Borecki, Robert Gawlak i Marcin Król mówili o komunikacji z mieszkańcami poprzez Ratusz24 oraz aplikacje mobilne mMieszkaniec i mObywatel. Ostatnio 16 gmin, będących klientami Rekordu SI, udostępniło mieszkańcom opcję zapłaty z wykorzystaniem aplikacji mObywatel za podatek od nieruchomości, podatek rolny, leśny oraz łączne zobowiązanie pieniężne. Było to możliwe dzięki integracji programu Posesja z mObywatelem. Następnie Wojciech Michalik i Maksymilian Hałas podjęli temat migracji na nowe rozwiązania budżetowe w zakresie wymogów technicznych i organizacyjnych. Ilona Filimowska zaprezentowała możliwości pozyskania dofinansowań na informatyzację urzędów z funduszy europejskich. W drugiej połowie dnia uczestnicy Forum zwiedzali zamek książąt Sułkowskich i muzeum „Starą Fabrykę”, a na końcu bawili się w bielskim Browarze Miejskim.

Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji nowości i kierunków rozwoju platformy eDokumentEZD.JST przez Wojciecha Sikorę i Pawła Pietraszko. Z kolei Patrycja Hrabiec-Hojda z Search Tools Sp. z o.o. mówiła o narzędziu SearchRay – polskim narzędziu automatyzującym i zwiększającym bezpieczeństwo informacji. Aplikacje eDzierżawy, eFaktura, e-Doręczenia, nowe funkcjonalności Portalu Pracowniczego, współpraca z modułem Delegacje to nowości pakietu Ratusz, o których mówili Tomasz Opala, Tomasz Borecki i Jacek Łyszczek. O nowościach w aplikacji mMieszkaniec opowiedział Marcin Król. Moduł mTurysta ułatwia zwiedzanie lokalnych zabytków, a mKarta umożliwia zarządzanie programem karty miejskiej.

Jak zwykle, uczestnicy konkurowali ze sobą w ramach konkursu na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych w samorządzie. Pierwsze miejsce zajął Wiktor Kiszko z UMiG w Goleniowie za „„Projekt WAU–Wirtualny Asystent Urzędnika”. Drugie miejsce należało do Tomasza Bochenka z UM w Jaworznie, autora „Systemu elektronicznego naboru do Żłobka Miejskiego w Jaworznie”. Trzecie miejsce zajął Paweł Bielicki z UM w Bielsku-Białej za „„Podsumowanie z wdrożenia programu AdminXE”. Czwarte miejsce przypadło Dariuszowi Przybylskiemu z UMiG w Goleniowie za „OBS STUDIO to nie tylko darmowy system transmisji obrad dla samorządów-case study”. Poza tym, Mateusz Kozielski z UM w Wodzisławiu Śląskim otrzymał wyróżnienie w dowód uznania i podziękowania za skuteczne i profesjonalne kierowanie projektem "Integracja pakietu Ratusz z modułem mObywatel".